Results

NATIONAL BRASS BAND CHAMPIONSHIPS OF GREAT BRITAIN 2017

CHAMPIONSHIP SECTION FINAL

Date:
Saturday, October 14, 2017

Venue:
The Royal Albert Hall, London

Test piece:
Gallery, Howard Snell

Adjudicator(s):
Phillip McCann, Howard Snell, Luc Vertommen

1 Brighouse & Rastrick (Professor David King)
2 Tredegar (Ian Porthouse)
3 Cory (Philip Harper)
4 Fairey (Garry Cutt)
5 Foden's (Bramwell Tovey)
6 Whitburn (Michael Fowles)
7 Black Dyke (Professor Nicholas Childs)
8 Redbridge (Jeremy Wise)
9 City of Bradford (Lee Skipsey)
10 Milnrow (Mark Bentham)
11 Woodfalls (Dr Robert Childs)
12 Friary Guildford (Chris King)
13 Virtuosi GUS (Adam Cooke)
14 Reg Vardy (Russell Gray)
15 Hammonds Saltaire (Morgan Griffiths)
16 NASUWT Riverside (David Roberts)
17 Thoresby Colliery (Ian McElligott)
18 Tongwynlais Temperance (Ian Holmes)
19 Filton Concert (Tom Davoren)
20 Co-operative Funeralcare (Allan Ramsay)

 

SECTIONS 1-4 FINALS, 16th-17th September 2017

SECTION ONE

Test Piece: Tournament for Brass (Eric Ball)
Adjudicators: Michael Fowles & Paul Holland

1. Pemberton Old Wigan DW (Ben Dixon)
2. Bathgate (Anne Crookston)
3. Kidlington Concert (Duncan Wilson)
4. Regent Brass (Paul Archibald)
5. Unite the Union (John Roberts)
6. Newtongrange Silver (Andrew Duncan)
7. Rainford (Gareth Brindle)
8. Bournemouth Concert (Melvin White)
9. Parc & Dare (Jonathan Pippen)
10. Rushden Town (Adele Hudson)
11. Shepherd Group (Richard Wilton)
12. SW Comms (Chris Spreadbury)
13. Marsden Silver (Alan Widdop)
14. Hitchin (Graham Chambers)
15. Foresters 2000 (John Davis)
16. Llanrug (Keith Jones)
17. Westoe (Callum Harrison)

 Best Instrumentalist: Joanne Johnson (cornet), Pemberton Old Wigan DW

 
SECTION TWO

Test Piece: Music of a Legacy (Steven Ponsford)
Adjudicators: Tom Davoren and Paul Holland

1. Boarshurst Silver (James Garlick)
2. Glossop Old (Duncan Beckley)
3. Dalkeith & Monktonhall (James Chamberlain)
4. Delph (Philip Goodwin)
5. Otterbourne Brass (Melvin White)
6. Worsbrough (John Hopkinson)
7. Amersham (Paul Fisher)
8. Flixton (Ian Brownbill)
9. Bodmin Town (John Maines)
10. Wakefield Metropolitan (Richard Larder)
11. Foss Dyke (Michael Howley)
12. Helston Town (John Berryman)
13. Grimsdyke (Sarah Broughall)
14. Houghton Brass (Neil Gibson)
15. Arbroath Instrumental (Micahel Robertson)
16. Abergavenny Borough (Sean O'Neill)
17. Penclawdd (Tony Small BEM)
18. Ashington Colliery (David Kendall)

Best Instrumentalist: Nigel Fielding (soprano), Glossop Old

 

SECTION THREE

Test Piece: Hinemoa — Gareth Wood

Adjudicators: Mark Wilkinson and Glyn Williams

1. BD1 (Lee Skipsey)
2. Trinity Girls (Ryan Watkins)
3. Abertillery & District (Joshua Ruck)
4. Castleton Brass (Peter Ryan)
5. Shirland Welfare (Lynden Cooper)
6. Newport Borough (Robin Hackett)
7. Ifton Colliery (Scott Lloyd)
8. Rolls Royce (Derby) (Graham Cardwell)
9. St David's Brass (John Dickson)
10. Irvine & Dreghorn (Helen Douthwaite-Teesdale)
11. Rivington & Adlington (Matthew Whitfield)
12. Oxford Cherwell (Terry Brotherhood)
13. Formby (Louise Hough MBE)
14. Cheltenham Silver (Nigel Galliott)
15. Midsomer Norton & Radstock Silver (Joanne Sykes)
16. Barton Community (Garry Oglesby)
17. West Yorkshire Police (Kevin Wadsworth)
18. Kingsway Printers (Cleethorpes) (Brian Harper)
19. Corsham (Colin Hogg)

Best Instrumentalist: Alex Crisp (Solo Horn), BD1 Brass

 
SECTION FOUR

Test Piece: Petite Suite de Ballet (Eric Ball)
Adjudicators: Stan Lippeatt and Mark Wilkinson

Results:

1. Newmains & District (Michael Marzella)
2. City of Norwich (Andrew Craze)
3. Seindorf Arian yr Oakeley (John Jones)
4. Jayess Newbiggin (Andrew Griffiths) 
5. Brindle (Keith Richmond)
6. Hatherleigh Silver (Matthew Green)
7. Dysart Colliery (Ross Brotherston)
8. Clifton & Lightcliffe B (John Clay)
9. Regent Community (Chris Bearman)
10. Allerton (Adam Taylor)
11. Thornton Cleveleys (Stephen Craig)
12. Saltash Town (Robert Julian)
13. RAF St Athan Voluntary (Alan Bourne)
14. Huddersfield & Ripponden (Adam Bell)
15. Shanklin Town (Malcolm Lewis)
16. Watford (Ian Graves)
17. Corby Silver (Catherine Fountain)
18. Cleobury Mortimer Concert (Saphran Ali)
19. Fairfield (Buxton) (Charles Kitchen)
20. Trimdon Concert (Tina Mortimer)

 

Best Instrumentalist: John Stirling (euphonium), Newmains & District 
Youngest Cornet Player: Matthew Earley (Saltash Town)